Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

O nás skautech

 

SKAUTING

  

Skauting k nám přivezl z Anglie již v roce 1911 profesor Antonín Benjamin Svojsík. Přestože myšlenky skautingu byly třikrát násilně umlčeny totalitními režimy, má dnes Junák - svaz skautů a skautek ČR přes padesát tisíc členů a tím je největší výchovnou organizací mladých lidí v České republice. Zároveň je členem mezinárodních skautských organizací. Svou činností a výchovou mladých lidí si vydobyl výjimečné postavení a uznání u státních institucí, celosvětově respektovaných organizací a významných osobností.

Skauting je celosvětové hnutí, jehož posláním je podporovat rozvoj osobnosti mladých lidí. Svým členům poskytuje zajímavou a smysluplnou náplň volného času, umožňuje jim zdokonalovat se ve svých schopnostech, bavit se s kamarády a společně objevovat nové možnosti.

Formou her, dobrodružných výprav a nejrůznějších outdoorových aktivit se skauti učí týmové spolupráci, jednání s druhými lidmi a získávají tak mnoho praktických dovedností. Skauting děti vede k morálním hodnotám, vyváženému vztahu k přírodě i civilizaci a připravuje je na zvládání běžných i krizových životních situací. Veškerá činnost přitom probíhá v přátelské atmosféře pod dohledem kvalifikovaných vedoucích.

Skauting staví před každého cestu osobního rozvoje, pomáhá a pobízí ke zdokonalování vlastních schopností a dovedností. Organizace Junák se dělí do tří výchovných skupin tak, aby mohly být respektovány požadavky rozdílného přístupu k různým věkovým kategoriím dětí. Jsou to:

  • Světlušky a vlčata (věk 6-10 let)
  • Skautky a skauti (věk 11-15 let)
  • Rangers a roveři (věk nad 15 let)

Program v každé skupině je vyladěn tak, aby odpovídal představám, zájmům a potřebám daného věku. Světlušky a vlčata, kteří jsou velmi hraví a teprve poznávají svět kolem sebe, provází na jejich skautské cestě Lucerna a příběh Mauglího z Knihy džunglí, skautky a skauti se učí týmové spolupráci ve skupině vrstevníků, jsou podporováni v rozvoji samostatnosti a odpovědnosti. Rangers a roveři si již většinou svůj program připravují sami a v jeho rámci se snaží najít si vlastní cestu životem.

 

TOPlist